Вебінар «Використання ChatGPT в науково-дослідницькій діяльності»

АвторГалецька Юлія

Вебінар «Використання ChatGPT в науково-дослідницькій діяльності»

03 квітня 2025 р. кандидат педагогічних наук, доцент, старший викладач кафедри логопедії та спеціальних методик Людмила ЛІСОВА прийняла участь у вебінарі на тему: «Використання ChatGPT в науково-дослідницькій діяльності», спікер Павло КОЛОМІЄЦЬ.

Учасники ознайомилися як використовувати штучний інтелект на всіх етапах написання статті (допомога у виборі теми роботи; пошук актуальної інформації; план наукової статті; аналіз великої кількості вихідних даних; генерація анотації та висновків; створення інфографіки).

Послухали як створювати ідеальні запити (промпти) для ChatGPT і подібних інструментів. Доповідач пояснив, що правильно сформульований запит (prompt) – це вже половина результату. Формула ідеального промпту: [Роль] + [Задача] + [Контекст] + [Формат відповіді] + [Тон / стиль (за бажанням)].

  1. Необхідно визначити роль ШІ. Це допомагає сконцентруватися на певному стилі або фаховому підході.
  2. Чітко сформулювати задачу. Що сам ти хочеш отримати? (Пояснити статтю чи скоротити статтю).
  3. Необхідно дати контекст або приклад. Контекст – це золото. ШІ тоді розуміє, куди рухатися. (Ось фрагмент моєї статті. Можеш зробити рерайт у більш академічному стилі?)
  4. Опиши бажаний формат відповіді (Відповідь подай у вигляді списку. Створи таблицю порівняння. Склади реферат, як для конференції.)
  5. Вкажи стиль або мову (Пиши академічною англійською. Скористайся простою мовою, як для студентів першого курсу).

Спікер поділився безкоштовними ШІ-сервісами, які можуть спростити нашу наукову діяльність (Connected Papers – створює граф пов’язаних наукових статей на основі однієї публікації. connectedpapers.com; Research Rabbit – альтернативний варіант, схожий на Connected Papers, дозволяє візуалізувати мережу статей та дослідників. researchrabbit.ai; Consensus – знаходить наукові відповіді на запит, базуючись на реальних публікаціях (не просто генерує текст, а дає джерела).

Про автора

Галецька Юлія editor