Глоба О.П.
доктор психол. наук, професор кафедри ортопедагогіки, ортопсихології та реабілітології НПУ імені М.П. Драгоманова
КОМПЛЕМЕНТАРНА РЕАБІЛІТОЛОГІЯ: ІННОВАЦІЙНІ МЕТОДИ ДІАГНОСТИКИ І КОРЕКЦІЇ ПСИХОФІЗИЧНОГО СТАНУ
Ми вважаємо, що найкращий спосіб профілактики хвороб, підвищення рівня адаптаційних можливостей, збереження здоров’я людини на довготривалий час залежить не тільки від спадковості, стану імунітету та поведінки кожного з нас, але і від використання в повсякденному житті інноваційних індивідуально налаштованих технологій, новітніх пристроїв, якісних послуг, які дозволяють зробити турботу про здоров’я справою ефективною, комфортною й універсальною.
Будь-які економічні витрати, спрямовані на збереження й підтримку здоров’я, рішення проблеми тривалості життя не будуть сприйматися людьми, як надмірні, якщо є відповідність одержаних послуг світовому рівню, а ефект від них буде безпосереднім, візуальним, бо він буде підтверджуватися результатами обстеження стану здоров’я незалежними організаціями та підтримуватися завдяки створеної системи психолого-медико-педагогічного та соціального супроводу кожного з членів територіальної громади.
В Україні структуровані знання з комплементарної медицини почали з’являтися порівняно недавно. Діяльність наших вчених спрямована на створення різноманітних технологій, методик, комплексів, приладів у сфері комплементарної реабілітології (надання ефективної, інноваційної, корекційно-реабілітаційної, психолого-медико-педагогічної та соціальної допомоги). Наукові дослідження, практичні розробки та революційні досягнення в області поліпшення якості життя, підтримки рівня здоров’я людини дозволяють нам запропонувати унікальні продукти та послуги дорослим і дітям у будь-якій частині світу.
Комплементарна реабілітологія (complementary – доповнююча, суміжна, альтернативна) – це комплекс методів і засобів раннього виявлення (діагностики), корекції (відновлення без фармакології та інвазії), моніторингу та комплексної реабілітації. Щодо методів комплементарної реабілітології, то це не панацея, а дієві інструменти для виявлення причин захворювань, відновлення діяльності основних систем організму, покращення якості життя.
Інформотерапія – це якісна квантова інформаційна навігація здоров’я людини, це дисципліна на стику генетики, нейропсихології, інформаційного та графічного дизайну, проектування. Це технологія, що дозволяє повернути живий організм до його витоків, в початкове природне електромагнітне середовище, де колись і зародилося його життя, до стану гармонії з навколишнім світом.
Визначення терміну «інформотерапія» вперше відбулося в Києві (1986). Молодими українськими вченими була запропонована нова концепція біофізичних процесів в живому організмі, згідно з якою, поряд з речовиною (хімічний фактор), енергією (фізичний фактор), лікувальними властивостями володіє й інформація.
Для нового напряму медицини – інформаційних методів діагностики і терапії – свого роду каталізатором стала чорнобильська трагедія. Офіційна медицина виявилася не готовою до такого випробування і не змогла запропонувати дієвих засобів боротьби ні з самої бідою, ні з її віддаленими наслідками. Рішенням уряду було створено наукову групу (кілька десятків лабораторій, в яких були зібрані провідні вчені – медики, біологи, фізики, кібернетики та ін.), яку очолив український науковець З. Скрипнюк. Протягом 1987 року скромна лабораторія з восьми осіб перетворилася у відділ майже в сто працівників в одному з престижних НДІ Києва, з клінікою на 40 ліжко-місць. На жаль, ця інноваційна технологія програла на той час битву за охорону здоров’я світовому фармбізнесу.
Науково-Навчально-Виробничий Комплекс «LIFE WITHOUT MEDICINES» намагається відновити історичну справедливість відносно методів комплементарної медицини та інформотерапії. Проекти «INVICORRY», «PANCORD» – стали можливими завдяки використанню створеного вітчизняними науковцями апаратно-програмного комплексу «АРК.exe», браслету «Consevit», мобільного електронного модулю для перетворення електронних біопотенціалів, спеціальної комп’ютерної програми для смартфона (ПК), серверів з розміщеними на них унікальними алгоритмами автоматичної обробки персоніфікованих даних, базами електронних маркерів, рекомендацій тощо.
Найближчим аналогом запропонованого способу є патент України (ІА 34389 А) «Спосіб діагностики і корекції хвильових характеристик досліджуваних об’єктів і пристрій для його здійснення» (С. Закіров, І. Оржельский: бюл. №1, 15.02.2001 р). Цей спосіб полягає у знятті сигналу, який містять в собі хвильові характеристики об’єкту, їх порівняння з еталонами і відрізняється тим, що знятий сигнал переводиться в цифрову форму для порівняння з еталонами, для чого використано спеціальний математичний апарат.
Для реалізації запропонованого способу використано з необхідними доповненнями апаратні і програмні засоби Комплексу Медичного Спектрально-Динамічного (КМСД) згідно патенту РФ на корисну модель №88932. Інформація про КМСД міститься на сайтах виробників (www.kmsd.bv і www.kmsd.su). Завдяки інноваційним рішенням досягається стійка робота з динамічними сигналами, що дозволяє аналізувати об’ємні характеристики цих сигналів і забезпечити високий рівень точності аналізу та його валідність.
В основу пропонованої нами моделі системи надання корекційно-реабілітаційних послуг (КРП) покладена європейська політика «Здоров’я-2020», а саме: забезпечення комплексного підходу до зміцнення здоров’я, профілактики та раннього виявлення захворювань, здійснення ефективного контролю за перебігом захворювань та запобігання їх несприятливим наслідкам, підвищення рівня благополуччя громадян, формування ефективної системи надання КРП, яка забезпечувала б загальне охоплення доступною та якісною, а відтак безпечною допомогою.
Ринок інтелектуальних продуктів для навчання, моніторингу за станом здоров’я дітей та дорослих переживає бурхливе зростання. Нашою перевагою на сегменті ринку компаній, що пропонують корекційно-оздоровчі послуги, є науково-кадровий потенціал ННВК, знання, якими ми володіємо, наявність власного програмного продукту, методик і технологій надання полі-послуг.
Глобалізація світу перекроїла традиційні норми та стилі нашого життя. Масова імміграція, загальне старіння населення, зростаюча економічна нерівність, безробіття і зниження рівня життя людей – все це благодатне підґрунтя для розвитку політичного та релігійного радикалізму. Особливе значення в нашій культурі отримали об’єкти, які безпосередньо діють на психічну сферу та нервову систему. До таких об’єктів належать ліки, алкоголь і наркотики, гроші та влада, що є матеріальними сутностями, здатними задовольняти наші потреби. На вершині піраміди універсальних «задовільнювачів» гордо стоїть інформація сама по собі. Найбільш впливовими гравцями майбутнього стануть ті, хто зможе створювати та використовувати технології, методики, комплекси, прилади в сфері інформаційної та комплементарної медицини і реабілітології.
Бібліографія