Історія кафедри

Кафедра логопедії та спеціальних методик заснована у 2002 році на базі кафедри спеціальних освітніх технологій. Створення кафедри було пов’язано з реорганізацією структури факультету, зумовленої розширенням переліку спеціалізацій в рамках підготовки фахівців у галузі спеціальної освіти.

Завідувачем  кафедри було призначено доцента О. Гаврилова, кандидата психологічних наук, який очолює її до тепер. До складу кафедри входять компетентні науково-педагогічні працівники, віддані справі підготовки кваліфікованих, конкурентоспроможних фахівців (вчителів-логопедів).

З моменту створення працівники кафедри провадили активну науково-педагогічну діяльність, підвищуючи свій фаховий рівень (науковий та викладацький). Динамічно змінювався склад кафедри. Сьогодні серед кафедралів доктор педагогічних наук, доцент О. Глоба, кандидати психологічних наук, доценти Н. Гаврилова та А. Сімко; кандидати педагогічних наук, доценти В. Левицький, О. Мілевська, О. Бєлова, О. Константинів; кандидати педагогічних наук, старші викладачі Ю. Галецька, Л. Лісова,  О. Ткач.

Впродовж 2020-2022 рр. проходить навчання в докторантурі к.пед.н., доцент О. Бєлова;  влітку 2022 року було присвоєно вчене звання професора завідувачу  кафедри – к. психол. н., О. Гаврилову.

Пріоритетними напрямами діяльності кафедри є:

– створення сприятливих умов для формування професійних комптентностей у здобувачів вищої освіти за фахом Логопедія;

–  розроблення та вдосконалення навчально-методичного забезпечення для вивчення освітніх компонентів професійної підготовки;

– організація науково-дослідницького простору для науково-педагогічних  працівників та здобувачів вищої освіти;

– налагодження і підтримка зв’язків з роботодавцями та освітніми закладами.

Реалізація цих спрямувань сприяла розширенню навчально-методичної та покращенню матеріально-технічної бази: на базі кафедри було створено навчально-наукову лабораторію прикладних досліджень в логопедії, укомплектовано спеціальні навчальні аудиторії (”Логопедичний кабінет”, Кабінет спеціальних методик, Кабінет прикладних досліджень в логопедії), що сприяє забезпеченню належного рівня практичної підготовки здобувачів вищої освіти, впроваджувати  авторські напрацювання членів кафедри.

Серед особливих здобутків кафедри – ініціативи в організації і проведенні щорічної Міжнародної науково-практичної конференції «Корекційна освіта: історія, сучасність та перспективи розвитку» (з 2006 року), та її оновленого формату – «Спеціальна та інклюзивна освіта: проблеми та перспективи» (з 2021 року), періодичного Всеукраїнського науково-практичного Форуму студентів «Розвиток спеціальної освіти: студентський формат» (2017, 2018, 2020 рр.), видання Збірника наукових праць «Актуальні питання корекційної освіти» (категорія Б), Збірника наукових праць «Вісник факультету спеціальної освіти, психології та соціальної роботи» (категорія С), Збірника наукових праць студентів і магістрантів факультету спеціальної освіти, психології та соціальної роботи.

Кафедра логопедії та спеціальних методик, завдяки науково-методичним напрацюванням її членів та багаторічному досвіду надання якісних освітніх послуг, здобула позитивну репутацію як у наукових колах, так і серед освітніх закладів для дітей з особливими освітніми потребами та фахівців-практиків у різних регіонах України. Тривалий час кафедра плідно співпрацює з суміжними кафедрами провідних університетів України та закордону (НПУ ім. М.П.Драгоманова, Київського університету ім. Б.Грінченка, СумДПУ ім. А.С. Макаренка,  Академії спеціальної педагогіки ім. М.Гжегожевської (Республіка Польща), Католицького університету в Ружомбероку (Словацька Республіка) та ін).  

Колектив кафедри здійснює невпинний поступ до європейських стандартів; за участі кафедри укладено ряд договорів про міжнародну співпрацю, що дозволяє науково-педагогічним працівниками підвищувати кваліфікацію в університетах ЄС, а здобувачам – реалізувати право на академічну мобільність. Одним з результатів міжнародної співпраці кафедри є започаткування видавництва періодичного англомовного наукового видання  «International Journal Pedagogical New Technology» (спільно з Академією спеціальної педагогіки ім. М. Гжегожевської та  Варшавським університетом (Республіка Польща), Варшавським університетом,  Мельбурнським університетом (Австралія).

Члени кафедри є постійними учасниками науково-практичних заходів:  Всеукраїнських та Міжнародних конференцій, симпозіумів, семінарів та тренінгів;   активно долучаються до практичної діяльності у галузі логопедії – підтримують професійні зв’язки з освітянами.

Сьогодення ставить перед нами нові завдання, і кафедрали готові працювати над їх реалізацією.