Розвиток мовлення при нормальному та порушеному онтогенезі

АНОТАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

Розвиток мовлення у дітей при нормальному

та порушеному онтогенезі

  1. Метою вивчення навчальної дисципліни “Розвиток мовлення у дітей при нормальному та порушеному онтогенезі”, за освітньою програмою “Логопедія. Спеціальна психологія” є формування у студентів знань про особливості розвитку мовленнєвої діяльності у дітей з типовим та порушеним психофізичним розвитком.

Курс “Розвиток мовлення у дітей при нормальному та порушеному онтогенезі” має взаємозв’язок з навчальними дисциплінами: педагогікою та психологією.

  1. Згідно з вимогами освітньо-професійної програми студенти повинні:

знати: закономірності з розвитку мовлення дітей з типовим та порушеним психофізичним розвитком раннього, дошкільного та молодшого шкільного віку; методи та прийоми навчання дітей з розвитку мовлення.

вміти: аналізувати, адаптовувати та впроваджувати нові методи роботи з розвитку мовлення з дітьми з типовим та порушеним психофізичним розвитком раннього, дошкільного та шкільного віку; розробляти групові та індивідуальні заняття з розвитку мовлення для дітей з типовим та порушеним психофізичним розвитком.

  1. Зміст навчальної дисципліни за модулями та темами:

Змістовий модуль 1 “Науково-теоретичні основи дисципліни “Розвиток мовлення у дітей при нормальному та порушеному онтогенезі”;

Змістовий модуль  2 “Методи та прийоми навчання з розвитку мовлення у дітей при нормальному та порушеному онтогенезі”.

Тема 1. Предмет і завдання дисципліни “Розвиток мовлення у дітей при нормальному та порушеному онтогенезі”.

Тема 2. Фізіологічні основи мовлення.

Тема 3. Причини порушення мовлення.

Тема 4. Мова. Мовлення.

Тема 5. Завдання, зміст, форми,  засоби методи і прийоми навчання дітей рідної мови.

Тема 6. Розвиток мовлення дітей раннього віку з типовим та порушеним психофізичним розвитком.

Тема 7. Розвиток мовлення дітей дошкільного віку з типовим та порушеним психофізичним розвитком.

Тема 8. Розвиток мовлення дітей молодшого шкільного віку з типовим та порушеним психофізичним розвитком.

  1. На вивчення навчальної дисципліни відводиться 216 години (з них 108 год. аудиторних: 40 год. лекцій, 40 год. практичних занять, 28 год. лабораторних; 108 год. самостійної роботи) / 6 кредити ECTS.
  2. Форма підсумкового контролю: модульна контрольна робота, екзамен.
  3. Викладання дисципліни “Розвиток мовлення у дітей при нормальному та порушеному онтогенезі” забезпечує Бєлова Олена Борисівна кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри логопедії та спеціальних методик.
  4. Перелік основної літератури.
  5. Бєлова О.Б. Мовленнєвий розвиток в нормі/Навчально-методичний посібник Кам’янець – Подільський: Медобори 2006, 2012. – 180с.
  6. Богуш А. Мовленнєвий компонент дошкільної освіти / А.М. Богуш. − Х.: Вид-во “Ранок”, 2011. – 176.
  7. Богуш А.М. Мовленнєвий розвиток дітей від народження до 7 років. Монографія. – К.: Видавничий Дім «Слово», 2010. – 374 с.
  8. Гаврилова Н. С. Класифікації порушень мовлення / Н. С. Гаврилова // Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Сер. соціально педагогічна. Вип. ХХ : у 2-х ч., ч.1 / за ред. О. В. Гаврилова, В. І. Співака. – Кам’янець-Подільський : Медобори-2006, 2012. – С. 293–315.
  9. Дегтяренко Т.В., Ковиліна В.Г. Психофізіологія раннього онтогенезу: Підручник для студентів вищих навчальних закладів. – К.: УАІД «Рада», 2011. – 328 с.
  10. Манько Н.В. Діагностика та корекція мовленнєвого розвитку дітей раннього віку: Науково-методичний посібник. – К.: КНТ, 2008 – 256с.
  11. Рібцун Ю. В. Вплив ендогенних та екзогенних факторів на становлення
    мовленнєвої діяльності молодших дошкільників із ЗНМ [Електронний ресурс] /Юлія Рібцун // Народна освіта. – 2010. – Вип. № 2 (11). – Режим доступу до вид. : kristti.com.ua.
  12. Синьова Є.П. Тифлопсихологія: Підручник. – К.: Знання, 2008.- 365.
  13. Тищенко В., Рібцун Ю. Як навчити дитину правильно розмовляти: Від народження до 5 років: Поради батькам. – К.: Літера ЛТД, 2006. – 128 с.