Логопедична корекція після мозкових уражень

АНОТАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

Логопедична корекція після мозкових уражень

  1. Навчальна дисципліна «Логопедична корекція після мозкових уражень» передбачає: ознайомити студентів з завданнями та методологічними принципами логопедичної корекції після мозкових уражень, особливостями порушень мовлення у дітей та дорослих з афазією, причинами їх виникнення, структурою і механізми мовленнєвих відхилень у дітей та дорослих з афазією, а також симптомами їх прояву, з прийомами та методами діагностики та корекції відхилень у мовленнєвому розвитку дітей та дорослих з афазією.

Міждисциплінарні зв’язки: корекційна педагогіка, логопедія, спеціальна психологія, психологічна реабілітація, методика реабілітаційної роботи та інші.

Програма навчальної дисципліни складається з одного змістового модуля.

 

  1. Вивчення даної дисципліни гарантує здобуття наступних компетенцій: проводити діагностику порушень мовлення у дітей та дорослих з афазією, диференціювати афатичні розлади з іншими з іншими суміжними станами, а також виявляти причини, що обумовлюють відхилення у розвитку мовлення дітей та дорослих з афазією; здійснювати корекційно-розвивальне навчання дітей та дорослих з афазією; вести відповідну документацію, складати плани організації та проведення логопедичної роботи з дітьми та дорослими з афазією; проводити підбір та оформлення дидактичних матеріалів для логокорекції дітей та дорослих з афазією.

 

 

  1. Зміст навчальної дисципліни:

Змістовий модуль 1.

Тема 1. Суть та значення логопедичної корекції після мозкових уражень.

Принципи та методи обстеження осіб з мозковими ураженнями. Погляди на дану проблему психологів, педагогів та логопедів. Онтогенез формування мозкових структур. Механізм ураження мозкової діяльності. Клінічне та синдромологічне підтвердження мозкових уражень.

Тема 2. Етіологія, патогенез, клінічна картина та класифікація при афазії у дітей та дорослих.

Причини виникнення афазії у людей. Характеристика локальних уражень різних відділів кори головного мозку. Клінічна симптоматика яка проявляється при ураженнях різних відділів мозку. Характеристика особливостей недорозвитку процесів і функцій пізнавальної і емоційно-вольової форми у хворих з еферентною- моторною, динамічною, аферентною моторною, акустико мнестичною, акустико-гностичною, агностичною і семантичною формах афазії. Зовнішні симптоми, що характеризують визначене у хворих порушення психічної сфери. Характеристика особливостей усного мовлення, письма, читання, поняття числа, лічби, обчислювальних операцій у хворих з еферентною- моторною, динамічною, аферентною моторною, акустико мнестичною, акустико-гностичною, агностичною і семантичною формах афазії. Типи труднощів при виконанні завдань, що вказують на визначене порушення. Прийоми і методи діагностики порушень психічної сфери у хворих з афазією. Критерії оцінки особливостей виконання ними завдань.Прийоми і методи діагностики порушень порушень усного, писемного мовлення, поняття числа, рахунку, обчислювальних операцій у хворих з афазією. Критерії оцінки особливостей виконання ними завдань.

 

Тема 3. Методи і прийоми логопедичної роботи при афазії.

Характеристика прийомів і методів корекції порушень кінетичного праксису  у хворих з еферентною афазією. Формування складової структури слів, зв’язного висловлювання, відновлення граматичного оформлення зв’язного висловлювання. Корекція логічного мислення шляхом використання різних методів розв’язування арифметичних задач, аналізу змісту текстів.

Характеристика прийомів і методів корекції порушень симультанного синтезу. Специфіка роботи над розвитком просторового праксису, поняттям числа, узагальнюючим значенням слів. Особливості корекції порушень граматичного боку мовлення при семантичній афазії, формування розуміння складних мовленнєвих конструкцій.

Характеристика особливостей корекції розуміння мовлення у хворих з акустико-гностичною афазією: способи зняття логореї, прийоми і методи формування уваги у хворих до звучного мовлення, специфіка роботи по відновленню розуміння значення слів, смислу фраз і текстів. Особливості роботи по відновленню письма і читання.

Характеристика особливостей корекції розуміння мовлення у хворих з акустико-мнестичною афазією: специфіка роботи по відновленню розуміння  значення слів, смислу фраз і текстів. Особливості корекції у них слухо-мовленнєвої пам’яті.

Особливості корекції зорово-предметної, зорово-просторової пам’яті. Відновлення зорово-мовленнєвої пам’яті, відновлення механізму пригадування слів і образів. Особливості подолання порушень наочно-образного мислення.

 

  1. Обсяг вивчення навчальної дисципліни

 

  1. Форма підсумкового контролю – екзамен.

 

  1. Ткач Оксана Михайлівнамирівна, кандидат педагогічних наук наук, асисстент.

 

 

  1. Список основної літератури:

 

  1. Логопедія: підручник /за ред. М.К. Шеремет. – Вид.3-тє. перер. та доповн. – К. : Видавничий дім «Слово».2015. –776с.
  2. Лопатинська Н.А. Неврологічні основи логопедії. Курс лекцій / Н.А. Лопатинська. – К. : Видавничий дім «Слово».2017. –152с.
  3. Рібцун Ю. В. Професійний довідник учителя-логопеда дошкільного навчального закладу / Ю. В. Рібцун. – Х. : Вид. група „Основа”, 2013. – 239 с.
  4. Тарасун В.В. Логодидактика. Навчальний посібник для вищих навчальних закладів /В.В. Тарасун. – К.: Видавництво Національного педагогічного ун-ту ім. М.П. Драгоманова, 2004. – 348 с.
  5. Теорія і практика сучасної логопедії : зб. наук. пр. / Ін-т спец. педагогіки. – К.: Актуальна освіта, 2004. – Вип. 1. – 118 с.