Гладуш В.

Вєра Шилонова, Володимир КляйнВіктор Гладуш

Інститут Юрая Палеша в Левочі,

Педагогічного факультету

Католицького університету в Ружомберку

(Словацька Республіка)

 

ФОРМУВАННЯ ФАХОВИХ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ У ЗДОБУВАЧІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ ДРУГОГО (МАГІСТЕРСЬКОГО) РІВНЯ СЛОВАЦЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ

 

Виступ доповіді підготовлено в рамках проекту VEGA № 1/0522/19 «Створення інклюзивного середовища в дитячому садку та інклюзивних підходів у діагностуванні й стимулюванні розвитку дітей з обмеженими можливостями».

 

Розвиток сучасної педагогічної освіти у світі відбувається паралельно у двох напрямах: перший – у відповідності з національною стратегією соціально-економічного розвитку держав, другий – у поширенні міжнародної співпраці та інтеграції вищої освіти.

Важливою детермінантою розвитку вищої освіти став європейський проект Тюнінг («Гармонізація освітянських структур в Європі» – Tuning educational structures in Europe), основною метою якого є розроблення принципових підходів до створення, удосконалення, впровадження, оцінювання та підвищення якості програм вищої освіти.

Оскільки майбутнє України пов’язане з європейськими цінностями, то корисним буде вивчення зарубіжного досвіду надання освітніх послуг у закладах вищої освіти. Тому, метою дослідження є висвітлення досвіду організації освітнього процесу закладу вищої освіти Словацької Республіки, Таке дослідження дасть можливість науково-педагогічним працівникам України зробити порівняння з системою вітчизняної педагогічної освіти, запозичити щось нове, передове та корисне або навпаки – остаточно переконатися в правильності та надійності своїх власних підходів до формування професійних компетентностей учителів-дефектологів.

У Словацькій Республіці згідно з класифікатором професій педагогічний працівник системи спеціальної освіти – це спеціальний педагог. Професійна підготовка спеціального педагога до роботи з дітьми з особливими освітніми потребами є багатогранною і багатоаспектною, міждисциплінарною і в той же час комплексною проблемою. Здійснюється вона у двох державних закладах вищої освіти: Університет Я. Коменського в Братиславі, Католицький університет в Ружомберку. Саме ці заклади вищої освіти здійснюють навчання за магістерськими програмами «Спеціальна педагогіка».

Стандартна тривалість навчальної програми – 2 роки за денною формою навчання та 3 роки за заочною, протягом яких студент повинен оволодіти не менше 120 кредитами Європейської кредитно-трансферної системи. Педагогічний факультет пропонує студентам оптимальну навчальну програму для рівномірного кредитного навантаження протягом усього навчання. Здобувачі вищої освіти мають можливість вибору індивідуальної навчальної програми за умови, що вони повинні заробити принаймні 40 кредитів на першому курсі. Щоб продовжити навчання на другому курсі, здобувач вищої освіти повинен оволодіти не менше 40 кредитами, з яких не менше 20 кредитів у першому семестрі, інакше він не відповідатиме вимогам до зарахування на вищий рік та відраховується з навчання через невиконання вимог програми навчання та регламенту університету. У разі перевищення стандартної тривалості студент зобов’язаний сплатити відповідний збір за кожен додатковий рік навчання.

Філософія змісту спеціальної педагогічної освіти базується на ґрунті основ антропології педагогічних теорій і складає фундаментальні основи побудови навчальної програми. Освітній процес здійснюється виходячи з бачення концепції цілісної освіти людини з обмеженими можливостями здоров’я. Теоретичні знання поєднуюються з практикою з метою глибокого вивчення особистості дитини у всіх її аспектах, вимірах і проявах. Для цього у здобувачів вищої освіти формують важливу особистісну потребу та педагогічну умову успіху – бути перш за все доброю людиною, яка здатна сприймати потенційних вихованців у їх реальному фізичному, психосоматичному, соціо-духовному вимірі структури єдності буття. Ця потреба формується не будь-яким окремим предметом, а системою антропологічної структури всієї освітньо-професійної програми. Вибір послідовності вивчення та складності змісту навчальних дисциплін пояснюється ще й тим, що надання спеціальних освітніх послуг (навчання, виховання, компенсація, терапія, реабілітація, формування соціального статусу тощо) дітям з обмеженими інтелектуальними можливостями має здійснюватися упродовж всього їхнього життя.

Виходячи з розуміння змісту та призначення 1-го (бакалаврського) ступеня вищої педагогічної освіти відбувається здобуття теоретичних і практичних знань різних наук та вибудовується модель послідовності вивчення навчальних дисциплін за роками і семестрами освітнього процесу.

Сукупність навчальних дисциплін освітньо-професійної програми «Спеціальна педагогіка» задумана та зформована з урахуванням лінійного (поступового), циклічного (наступний цикл поглиблює і розширює знання, вміння та здібності) і спірального шляху (повернення до знань).

Кожен навчальний рік включає два семестри. Упродовж двох років навчання здобувачі вищої освіти отримують знання із циклу загальних дисциплін (2 кредити): «Формування духовності краси», «Основи християнської моралі» та спеціальних дисциплін (118 кредитів): «Зміст початкової освіти дітей з інтелектуальними порушеннями, «Методологія спеціально педагогічного дослідження», «Шкільна політика, шкільна система та законодавство у спеціальних навчальних закладах», «Спеціальні методики навчання дітей з помірною та тяжкою розумовою відсталістю», «Спеціальна методика навчання «Мова та спілкування», «Спеціальна методика навчання «Математика та робота з інформацією», «Шкільна інтеграція та створення індивідуальної освітньої програми», «Педагогічна психологія», «Спеціальна методика навчання «Природа та суспільство», «Спеціальна методика навчання «Людина і світ праці», «Спеціальна методика «Людина і суспільство», «Спеціальна методика навчання «Людина і цінності», «Спеціальна методика навчання «Мистецтво та культура», «Спеціальна методика навчання «Здоров’я та рух», Спеціальна методика навчання «Людина і природа», «Професійно-трудова підготовка осіб з порушеннями інтелекту», «Вчення про порушення психофізичного розвитку», «Навчання учнів зі складними порушеннями», «Альтернативні педагогічні впливи у спеціальній освіті», «Спеціальна діагностика та прогностика», «Робота з дітьми з порушеннями розвитку в ранньому та дошкільному віці», «Турбота про учнів з порушеннями інтелекту», «Навчання та виховання учнів з аутизмом», «Система консультування у спеціальній освіті», «Інформаційно-комунікаційні технології в освіті учнів з порушеннями інтелекту», «Робота в мультисенсорних середовищах», «Європейське право стосовно осіб з інтелектуальною недостатністю».

Із наведеного чітко видно, що 99 % навчального часу відводиться навчальним дисциплінам виключно фахового спрямування. Заняття проводяться традиційними формами: лекції, семінари, практичні заняття, екскурсії до музеїв. Послуги бібліотеки наукової літератури безкоштовні. Додатково, за потреби студентів-іноземців в якості факультативних занять проводиться курсова підготовка з вивчення словацької мови, яка відноситься до східної групи слов’янських європейських мов з латинською абеткою. Глибокі знання теоретичних основ цих дисциплін слугують вагомою запорукою у формуванні таких фахових компетентностей спеціального педагога: деонтологічної, теоретико-методологічної, психолого-педагогічної, методичної, спеціально-педагогічної, діагностико-прогностичної, консультативної.

В ході освітнього процесу передбачається педагогічна практика (початкова школа) – 2 кредити. Мета практики полягає в отриманні загальних знань щодо функціонування системи шкільної початкової освіти. Студенти відвідують заклади освіти (загально-масові, спеціальні), знайомляться з організацією освітнього процесу, режимом дня закладів, зустрічаються з колективом педагогічних працівників, проводять спостереження за різними категоріями дітей, приймають участь у проведенні занять. Тобто відбувається по-етапне входження в педагогічну професію. Під час практики поступово прищеплюються комунікативні, управлінські, діагностичні, компенсаційні, реабілітаційні та ін. компетентності.

Державний екзамен проводиться впродовж одного дня і включає такі складові: захист кваліфікаційної (дипломної) роботи та складання державних іспитів з трьох навчальних дисциплін «Спеціальна педагогіка і психологія», «Спеціальні методики навчання і виховання дітей з порушеннями розвитку», «Школознавство та освітній менеджмент в системі спеціальної освіти» (по одному питанню з кожної дисципліни).

Під час захисту кваліфікаційної роботи здобувачі вищої освіти презентують свою аналітичну, науково-дослідницьку, діагностичну, креативну, самоосвітню компетентність, тобто, здатність працювати з вітчизняною та зарубіжною фаховою літературою, вміння виділяти необхідну інформацію по своїй темі, навички обробляти й пояснювати результати, застосовувати в корекційній роботі.

На державному екзамені відбувається публічна перевірка знань із базових навчальних дисциплін, а саме, спеціальної педагогіки та психології, спеціальних методик навчання та виховання дітей з порушеннями розвитку, шкільного менеджменту. Глибокі знання теоретичних основ цих дисциплін слугують вагомою запорукою у формуванні таких фахових компетентностей спеціального педагога: теоретико-методологічної, психолого-педагогічної, методичної, спеціально-педагогічної, діагностико-прогностичної, консультативної, деонтологічної.

В університеті склалася система внутрішньої оцінки якості знань та підсумкової атестації з дуже високими вимогами, що забезпечує послідовність і об’єктивність оцінювання знань і навичок здобувачів вищої освіти, гарантованість високого рівня сформованих професійних компетентностей у випускників.

Висвітлений матеріал переконливо свідчить, що підготовка спеціальних педагогів другого (магістерського) рівня вищої освіти у кожній країні здійснюється відповідно до загальноєвропейських принципів вищої школи і в той же час має свої національні особливості.